Rolniku uważaj na internetowe zakupy maszyn rolniczych!

Internetowi oszuści szukają kolejnych sposobów na szybki i łatwy zarobek. Doskonałym miejscem do oszustwa okazują się być gospodarstwa rolne, gdzie znajdziemy łatwowiernych rolników zainteresowanych zakupem maszyn po atrakcyjnej cenie. Z takim przypadkiem mierzą się teraz policjanci z powiatu chełmskiego na Lubelszczyźnie. 

Właściciel jednego z gospodarstw rolnych na tamtym terenie padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna w wieku 45 lat postanowił zakupić ciągnik rolniczy. Po krótkich poszukiwaniach odnalazł on atrakcyjną ofertę sprzedaży ciągnika rolniczego na jednym z popularnych portali aukcyjnych. Mieszkaniec gminy Sawin nie przewidział jednak, iż transakcja będzie zwykłym oszustwem. Mężczyzna wynegocjował korzystną dla siebie cenę 42 000 zł, kwota ta zgodnie z ustaloną wcześniej umową została przelana na przesłane wcześniej konto bankowe. Po przelaniu środków okazało się, iż ciągnik nie trafił w ręce rolnika, a kontakt ze sprzedającym się urwał. Rolnik zgłosił się na policję, gdzie opowiedział całą historię. Policjanci wyjaśnili, iż gospodarz padł ofiarą oszusta. Funkcjonariusze wszczęli już postępowanie w tej sprawie, lecz na finał przyjdzie nam zapewne zaczekać. Podobne tematy mogą być poruszane na rolniczych forach, oto i jedno z nich: https://forum-rolnika.pl/forum

Ujęcie osoby odpowiedzialnej za oszustwo jest niezwykle trudne, co jest związane bezpośrednio ze sposobem działania. Często numer telefonu oraz konto bankowe jest założone na tzw. słupa, czyli osobę bezdomną, która nie zdaje sobie sprawy z działań przestępczych realizowanych pod jej nazwiskiem. Wówczas po wpłacie pieniędzy znika jakikolwiek ślad, a jedyna droga prowadzi do niewinnego człowieka, który w żadnym stopniu nie jest związany z działaniami oszusta.